سمعک پشت گوشی رایج ترین نوع سمعک به شمار می آید که برای انواع افت شنوایی از متوسط تا عمیق تجویز می شود. در سمعک های پشت گوشی، تمامی اجزای تشکیل دهنده سمعک (میکروفون، مدارات الکترونیکی، بلندگو و باتری) در داخل یک قالب و یا پوسته (Shell) در پشت گوش قرار می گیرد. صدا از طریق میکروفون سمعک دریافت شده و توسط مدارات الکترونیکی، پردازش و تقویت می شود و صدای تقویت شده از طریق بلندگو پخش می شود. صدای تولید شده توسط بلندگو از طریق یک لوله پلاستیکی شفاف به داخل گوش هدایت می شود.

نوع دیگری از سمعک پشت گوشی به نام سمعک گیرنده (رسیور) داخل مجرای گوش (Receiver in Canal) وجود دارد که در این نوع سمعک، بلندگو داخل گوش قرار می گیرد و سیگنال الکتریکی صدای تقویت شده از طریق یک سیم بسیار نازک از بدنه سمعک که در پشت گوش فرد قرار گرفته، به بلندگو که در داخل مجرای گوش واقع شده است منتقل می شود.

سمعک های RIC از محبوبیت بالایی بین استفاده کنندگان سمعک برخوردار هستند.

انواع سمعک های پشت گوشی از لحاظ ابعاد و قدرت تقویت کنندگی سمعک های پشت گوشی در اندازه ها و قدرتهای مختلفی تولید می شوند. سمعک پشت گوشی مینی (mini BTE) کوچکترین سمعک پشت گوشی بوده که به علت ابعاد کوچک آن، کمتر در معرض دید بوده و برای افرادی که دوست دارند سمعکشان تا حدودی از دید مخفی بماند، گزینه مناسبی است. سمعک پشت گوشی استاندارد (Standard BTE)، از لحاظ اندازه، کمی بزرگتر از سمعک های پشت گوشی مینی بوده و ممکن است توان تقویت کنندگی بیشتری نسبت به سمعک های mini BTE داشته باشد.

سمعک پشت گوشی پاور (Power BTE) و سوپر پاور (Super Power BTE)، از همه سمعکهای پشت گوشی بزرگتر بوده و قدرت تقویت کنندگی آنها بیشتر از بقیه سمعک ها است و برای کم شنوایی شدید تا عمیق تجویز می شود. انواع سمعک های پشت گوشی از لحاظ فیتینگ سمعک پشت گوشی از لحاظ فیتینگ، در دو نوع فیتینگ باز (Open Fit) و فیتینگ بسته (Closed FIt) تجویز می شود. فیتینگ بسته – Closed Fit در فیتینگ بسته، از قسمت گودی گوش خارجی قالب تهیه می شود و لوله پلاستیکی حامل صدای تقویت شده به این قالب متصل می شود. از آنجاییکه قالب گوش بطور کامل در قسمت گودی گوش فیت می شود، استفاده کردن از آن راحت تر بوده و مشکل فیدبک (سوت کشیدن سمعک) کمتر مشاهده می شود. فیتینگ باز – Open Fit در فیتینگ باز، نیاز به تهیه قالب از گوش نیست و لوله پلاستیکی نازکی که حامل صدای تقویت شده سمعک است به یک قطعه پلاستیکی نرم (Ear Tip) متصل می شود و توسط این قطعه پلاستیکی درون گوش فیت می شود. مزایای سمعک های پشت گوشی سمعک های پشت گوشی به علت ابعاد بزرگترشان نسبت به انواع سمعک های داخل گوشی (ITE) و سمعک های گیرنده (رسیور) داخل گوش/مجرای گوش (RIC/RITE)، مجموعه کاملی از تجهیزات و امکانات پیشرفته را در اختیار شما قرار می دهند. دکمه های کنترلی جهت تنظیم بلندی صدا و تغییر برنامه سمعک و تلکویل را می توان در سمعک های پشت گوشی، در اختیار داشت. یکی درگیر از مزایای سمعک های پشت گوشی اینست که می توان این نوع سمعک را برای درجات مختلفی از افت شنوایی، از ملایم تا عمیق تجویز کرد همچنین اخیرا با بکارگیری تکنولوژی بلوتوث در ساخت سمعک های پشت گوشی، شما می توانید بطور مستقیم سمعکتان را به سیستم های صوتی، تلویزیون و گوشی های موبایل هوشمند متصل کنید و صدا را با کیفیت بسیار بالا از طریق سمعکتان بطور بی سیم دریافت کنید. از آنجاییکه تمامی اجزای تشکیل دهنده سمعک، درون یک پوسته و در پشت گوش شما قرار می گیرد، در مقایسه با سمعک های داخل گوشی، در معرض رطوبت و ترشحات گوش نیستند و در نتیجه نمی توانند باعث آسیب رساندن به سمعک شوند. با این وجود برای افرادی که زیاد عرق می کنند و یا در محیط های مرطوب قرار می گیرند، امکان آسیب دیدن سمعک وجود دارد. از مزیت های دیگر سمعک پشت گوشی، می توان به استفاده از باتری های سایز بزرگتر در این نوع از سمعک اشاره کرد که باعث می شود سمعک بتواند مدت زمان طولانی تری بدون نیاز به تعویض باتری کار کند استفاده از این سمعک ها بسیار راحت بوده و برای افراد سالخورده گزینه بسیار مناسبی هستند. معایب سمعک های پشت گوشی می توان به جرات گفت که به غیر از قابل دید بودن این سمعک ها و همچنین حساسیت در برابر نویز ناشی از صدای وزش باد، نکته منفی دیگری برای سمعک های پشت گوشی وجود ندارد. امکان خراب شدن و از کار افتادن سمعک در نوع پشت گوشی بسیار کم است و طول عمر مفید آنها در مقایسه با سمعک های داخل گوشی و گیرنده داخل گوش/مجرای گوش، بالا است. آیا سمعک پشت گوشی مناسب شما است؟ سمعک های پشت گوشی می تواند بهترین انتخاب برای افراد کم شنوا باشد. امروزه تولید کنندگان سمعک، سعی می کنند سمعک های پشت گوشی را در ابعاد کوچکتر نسبت به گذشته تولید کنند. همچنین سمعک های پشت گوشی در رنگهای متنوعی تولید می شوند که می توان بر اساس رنگ پوست و مو، رنگ دلخواه را انتخاب نمود.