X
تعمیر سمعک; تعمیر سمعک در تهران ;علت خرابی سمعک

تعمیر سمعک
تعمیر سمعک در تهران،تعمیر سمعک دیجیتال، تعمیر سمعک نامرئی

مانند سایر لوازم الکترونیکی، سمعک ها نیز به مشکلات فنی حساس بوده و به دلیل ظرافت و قیمت بالا نیاز به مراقبت زیادی دارند. سمعک ها بر خلاف اندازه بسیار کوچک، در درون محفظه های شکننده شان مقدار زیادی از مدار های الکترونیکی حساس و پیچیده را جای داده اند.

در نتیجه بر خلاف عینک، برای عملکرد بهینه، سمعک نیازمند نگه داری و رسیدگی منظم می باشد.

در این مطلب هرآنچه که مربوط به تعمیر سمعک،نگهداری سمعک و علت خرابی سمعک می باشد بیان شده است.

برای دسترسی سریع تر به مطالب عنوان مورد نظر را انتخاب نمایید:

با نگه داری مناسب، طول عمر یک سمعک می تواند بین 3 تا 5 سال باشد که این می توان مدت را با اهمیت دادن و نگه داری بهتر افزایش داد.

علت خرابی سمعک

خرابی سمعک

در حالت کلی 3 عامل می تواند باعث خرابی سمعک شده و به آن آسیب وارد نماید: شوک (منظور از شوک هر چیز غیر منتظره ای است که می تواند باعث آسیب دیدگی سمعک شود)، تغییرات دمایی بالا یا پایین و رطوب.

شوک و خرابی سمعک

از مواردی که ممکن است باعث آسیب دیدن سمعک شود می توان به افتادن آن از دستتان به زمین یا بد گرفتن آن، قرار دادن سمعک در نقاط نا مطلوبی که دارای دما خیلی بالا یا پایین دارند مثل شوفاژ یا کولر اشاره کرد. علاوه بر این باید توجه داشت که سمعک را دور از دست کودکان قرار داد چرا که آن ها عاشق مزه کردن هر چیزی هستند و رطوبت برای سمعک مضر است. هر کدام از موارد بالا می تواند به عملکرد غیر صحیح دستگاه شنوایی منجر شود.

مراقبت از سمعک برای پیشگیری از خرابی

برای جلوگیری از مشکلاتی که در بالا اشاره شد پیشنهاد می شود مکان مناسبی برای نگه داری از آن ها در زمان هایی که درون گوشتان نیست و استفاده نمی کنید انتخاب کنید. مکانی مناسب در گوشه ای پیدا کنید که از دستان کودکان دور بوده و از خطر افتادن از ارتفاع نیز دور باشد. یک جعبه در کشو تختتان می تواند مکان بسیار مناسبی باشد!

تغییرات دمایی و خرابی سمعک

گرمای بالا یا سرمای زیاد می تواند صدمات نا خوشایندی سمعک شما وارد کرده و عملکرد آن را پایین آورد. در واقع آسیبی که به دلیل تغییر دما در سمعک پیش می آید بیشتر حاصل از چگالش رطوبت در درون سمعک است و نه دقیقا خود دمای بالا. این تغییرات در دما ممکن است در هر موقع روز بوجود آید، مثلا در روز های گرم تابستان که از هوای بسیار گرم محیط بیرون وارد هوای سرد حاصل از کولر می شوید. این مشکل در مناطقی که دارای رطوبت بالا و تعریق هستند چند برابر می شود.

پیشگیری از خرابی سمعک

توجه : هیچوقت سمعک خود را بر روی رادیاتور شوفاژ و یا کولر، نزدیک اجاق گاز، زیر پنجره ای که خورشید به آن مستقیما می تابد، داشبورد ماشین در روز های گرم و یا در حالت کلی در مکان هایی که ممکن است تغییرات دمایی زیادی داشته باشند قرار ندهید. علاوه بر این هیچوقت به منظور خشک کردن و کم کردن رطوبت سمعک خود آن را در خشک کن یا فر قرار ندهید.

رطوبت و خرابی سمعک

نگه داری از سمعک بطور روزانه و سرویس منظم آن بسیار مهم می باشد.

نحوه ی نگهداری سمعک

محیط مناسب برای سمعک های از نوع در درون گوش یا ITE باید دارای رطوبت نسبی بین 40 تا 70 درصد و یک دمای ثابت 36 37 درجه ای باشد. هر چیز خیس، رطوبت بالا، تعریق، چگالش و یا غرق شدن اتفاقی سمعک در استخر یا وان حمام می تواند به سمعک آسیب زده و مانع از کارکرد خوب آن شود پس همیشه سمعک خود را خشک نگه دارید. علاوه بر این بعد از حمام کردن نیز ابتدا گوش خود را خوب خشک کرده و بعد سمعک را استفاده کنید. البته در بین سمعک های نسل جدید سمعک هایی ساخته شده اند که ضد آب بوده و رطوبت به آن ها آسیبی وارد نمی کند. علاوه بر مشکلاتی که باعث صدمه زدن به سمعک شما می شوند در ادامه به نکانی می پردازیم که می تواند به شما در نگه داری سمعک کمک کند.

نگهداری از سمعک

همیشه سمعک خود را تمیز نگه دارید

به دلیل کوچک بودن سمعک جرم گوش و سایر رسوبات می توانند به راحتی محفظه ها و سوراخ های کوچکش را مسدود کنند. در نتیجه برای جلوگیری مسدودیت بیش از حد میکروفون و پورت صدا تمیز کردن سمعک با دستمالی تمیز و خشک بسیار مهم می باشد. علاوه بر آن جرم گوش ترکیبی از نمک و اسید خورنده بدن می باشد و می تواند باعث آسیب به سمعک شود که این ضروریت تمیز کردن سمعک بصورت روزانه را بیشتر می کند.

باطری سمعک

باتری سمعک

باطری ها عامل زنده نگه دارنده سمعک شما هستند، پس یاد بگیرید که چگونه بیشترین استفاده را از آن ها انجام دهید. توجه: در هنگام تعویض و یا جا زدن باطری به درست قرار دادن آن (مثبت و منفی) توجه کنید.  

نویز سمعک

اگر سمعک شما شروع به تولید نویز و صدای اضافه کرد چگونه آن را تعمیر کنید آیا سمعکتان صدایی مانند صدای صوت تولید می کند؟ این صدا را به اصطلاح فیدبک گویند که معمولا به دلیل درست جا نگرفتن سمعک در درون گوش می باشد.

نویز سمعک

علت نویز سمعک و سوت کشیدن سمعک

این امر ممکن است به دلیل نا مناسب بودن قالب سمعک و یا صرفا درست قرار نگرفتن سمعک در گوش باشد. یکی دیگر از دلیل تولید این صدا می تواند جمع شدن جرم گوش و مسدود شدن میکروفون و پورت صدای سمعک نیز باشد.

تعمیر نویز سمعک

برای تعمیر، سمعک را خارج کرده و دوباره در گوش خود قرار دهید. در صورت درست قرار گرفتن در گوش این صدا متوقف می شود. عوض کردن اندازه گنبدی سمعک نیز ممکن است کمک کند. در آخر مشکلات معمول که برای سمعک ایجاد می شوند را همراه با راه حل ارائه می کنیم تا قبل از سرویس کردن سمعک خود، فهرست علائم و راهکار های احتمالی بررسی شود:

خرابی سمعک

اگر سمعکتان از کار افتاد

 1. دلیل احتمالی خرابی سمعک: باطری تمام شده یا بدون شارژ

     تعمیر سمعک: تعویض باطری
   
 2. دلیل احتمالی خرابی سمعک: ممکن است تیوب یا لوله گیرنده مسدود شده باشد.

  تعمیر سمعک: تمیز کردن و از بین بردن مسدودیت
   
 3. دلیل احتمالی خرابی سمعک: ممکن است دستگاه آسیب دیده باشد

          تعمیر سمعک: سمعک را جهت بررسی بیشتر به تعمیرگاه مناسب ببرید 

تنظیم صدای سمعک

وضعیت سمعک: صدای سمعک به اندازه کافی زیاد نیست.

تنظیم صدای سمعک

دلیل کم شدن صدای سمعک:

تیوب و یا لوله گیرنده مسدود است

تعمیر و تنطیم صدای سمعک:

اگر احساس می کنید که صدای سمعکتان کم شده است، در ابتدا باید قسمت گنبدی (dome) سمعک را چک کرده و از تمیز بودن آن از جرم گوش مطمئن شوید. در صورتی رنگ گنبدی سمعک به زردی بزند نشانه کثیف بودن آن است و باید آن را تعویض کنید.

دلیل کم شنیده شدن صدای سمعک:

سطح شنوایی شما تغییر کرده است.

بهبود صدای سمعک:

شما میتوانید برای ویزیت و تعمیر سمعک خود به کلینیک ثمین آوا مراجعه نمایید.

علت کار نکردن سمعک

در حالی که ممکن است خنده دار به نظر برسد، اولین قدم اطمینان از روشن بودن سمعک می باشد! قدم بعدی بررسی باطری ها و اینکه آیا درست جا زده شده اند یا نه است. اگر مطمئن نیستید که باطری شارژ شده است یا خیر از باطری جدید استفاده کرده و ببنید که وقتی در باطری ها را می بندید صدایی می شنوید یا خیر.

اگر مطمئن هستید که سمعک روشن است و باطری نیز سالم بوده و درست قرار گرفته است، تیوب و قالب سمعک را بررسی کنید و از نبودن رطوبت و جرم گوش در این قسمت ها مطمئن شوید. اگر با چک کردن موارد بالا باز هم سمعکتان کار نکرد میتوانید کلینیک ثمین آوا مراجعه کرده تا سمعک شما را بررسی کنند.

تمام شدن باتری سمعک

وضعیت سمعک: ممکن است باطری در حال تمام شدن باشد و سمعک شما خوب کار نکند. راهکار: باطری را تعویض کنید.

ضعیف بودن صدای سمعک

وضعیت سمعک :صدا نامفهوم است. دلیل احتمالی: ممکن است باطری در حال تمام شدن باشد. راهکار: باطری را تعویض کنید.

مرکز تعمیر سمعک در تهران

در غیر این صورت ممکن است سمعک شما آسیب دیده باشد و نیاز داشته باشد که متخصص تعمیر سمعک آن را تعمیر کند. شما می توانید به کلینیک شنوایی سنجی ثمین آوا مراجعه نمایید و سمعک خود را تعمیر نمایید.  

تعمیر سمعک تهران
منبع: تعمیر سمعک